Poliüretan pilaster sütun takımları başlık ayak ve sütun olarak 3 parçadan oluşmaktadır.

Pilaster, duvara yapışık sütun şeklinde mimaride kullanılan bir inşaat tekniğidir. Yapılarda süs öğesi olarak kullanılır.

“Sütunce” ya da “Pillar” olarak da anılan teknik; dört köşeli sütun, duvara yapışık sütun şeklinde dikey olarak sütunun yarısının duvara gömme haliyle uygulanmasıdır. Bazı durumlarda pilaster yarı yuvarlak şekilde de uygulanabilir.

Genellikle Binaların önyüzünde (cephe) birbirine geçik düşey sütunlarla uyum halinde, görsellik yaratmak için kullanılır. Bazı durumlarda kapı veya pencerelerin etrafında süs amaçlı olarak da kullanılabilir.

Antik Roma ve Antik Yunan mimarisinde ve İtalyan Rönesansı döneminde yaygın olarak kullanılmıştır. Dünyaca ünlü konser salonu olan New York City’de yer alan Carnegie Hall ‘da uygulanmış olup, Türkiye’de en iyi örneğiAfrodisias’ta görülmüştür. Almanya, İspanya, İtalya, Hindistan gibi birçok farklı medeniyetlerde rastlanabilmektedir. Rönesans döneminde veya Yunan Uyanışı (İngilizcesi: Greek Revival) dönemlerinde de oldukça yaygın olarak kullanılmıştır.

Ortaçağ’da yaşayan ünlü İtalyan mimarLeone Battista Alberti’nin pilaster tekniğini yapılarda uygulama tekniğini inceleyen Alman tarihçisi Rudolf Wittkower pilaster için şu tanımı yapmıştır:

“Pilaster, sütundan duvara geçiş aşaması için son derece akıllı bir uygulama tekniğidir. Üç boyutlu şeklini ve taşıyıcılığını yitirmiş sütun olarak da tanımlanabilir.”

Poliüretan pilaster sütun takımları yivli sütunlar, barok mimari sütunlar gibi farklı sütun modelleri vardır.
İstenilen boy ve ebatlar Poliüretan pilaster sütun başlıkları, sütunlar, ve sütun alt kaide modelleri imalat yapmaktayız.  Poliüretan pilaster sütun başlık modelleri fiyatları, Poliüretan sütun çeşitleri kataloğu ve resim galerisi, Sütun fiyatı fiyat listesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.